Program Guide

October 24

2:45 PM -

BAD TALES
Venue: Sea Cinema 1
Film Info
Section Feature Narrative Competition
Year 2020
Length 98 min
Language Italian
Country Italy, Switzerland
Premier
October 24

3:00 PM -

ANOTHER ROUND
Venue: Grand Cinemas Hurghada
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 110 min
Language Danish 
Country Denmark
Premier
Rating +16
October 24

3:00 PM -

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN
Venue: Audimax TU Berlin
Film Info
Section Feature Narrative Competition
Year 2020
Length 104 min
Language Arabic, English, French
Country Tunisia, France, Belgium, Sweden, Saudi Arabia
Premier
October 24

3:15 PM -

SPRING BLOSSOM
Venue: Sea Cinema 3
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 73 min
Language French
Country France
Premier
October 24

3:30 PM -

THEIR ALGERIA
Venue: Sea Cinema 2
Film Info
Section Feature Documentary Competition
Year 2020
Length 72 min
Language French, Arabic
Country Algeria, France
Premier
October 24

5:45 PM -

DELETE HISTORY
Venue: Sea Cinema 3
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 110 min
Language French, English
Country France
Premier
Rating +16
October 24

6:00 PM -

SEPTET: THE STORY OF HONG KONG
Venue: Grand Cinemas Hurghada
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 111min
Language Cantonese
Country Hong Kong SAR China, China
Premier
October 24

6:15 PM -

IRRADIATED
Venue: Sea Cinema 2
Film Info
Section Feature Documentary Competition
Year 2020
Length 88 min
Language French
Country France, Cambodia
Premier
October 24

6:30 PM -

ANOTHER ROUND
Venue: Tik Tok Arena
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 110 min
Language Danish 
Country Denmark
Premier
Rating +16
October 24

6:30 PM -

Venue
Festival Plaza

THE FURNACE

116 min | Directed by: Roderick Mackay
THE FURNACE
Venue: Festival Plaza
Film Info
Section Feature Narrative Competition
Year 2020
Length 116 min
Language English, Badimaya, Pashto, Punjabi, Cantonese
Country Australia
Premier
October 24

6:30 PM -

SEPTET: THE STORY OF HONG KONG
Venue: Sea Cinema 1
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 111min
Language Cantonese
Country Hong Kong SAR China, China
Premier
October 24

6:30 PM -

DELETE HISTORY
Venue: Audimax TU Berlin
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 110 min
Language French, English
Country France
Premier
Rating +16
October 24

8:45 PM -

I NEVER CRY
Venue: Sea Cinema 3
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 100 min
Language Polish, English
Country Poland, Ireland
Premier
October 24

9:15 PM -

BAD TALES
Venue: Grand Cinemas Hurghada
Film Info
Section Feature Narrative Competition
Year 2020
Length 98 min
Language Italian
Country Italy, Switzerland
Premier
October 24

9:30 PM -

NEVER GONNA SNOW AGAIN
Venue: Sea Cinema 1
Film Info
Section Feature Narrative Competition
Year 2020
Length 115 min
Language Polish, Russian
Country Poland, Germany
Premier
October 24

9:30 PM -

TRUE MOTHERS
Venue: Tik Tok Arena
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 139 min
Language Japanese
Country Japan
Premier
October 24

9:30 PM -

AND TOMORROW THE ENTIRE WORLD
Venue: Audimax TU Berlin
Film Info
Section Official Selection out of Competition
Year 2020
Length 111 min
Language German
Country Germany, France
Premier
Rating +16